Mezinárodní kuchyně s dominantní příchutí Asie. Sensa vás vtáhne do světa moderní gastronomie

Updated: Nov 21


Sensa Fine Food Bistro najdete v centru Prahy, na adrese Senovážná 8. Interiér restaurace oplývá velice vkusným designem a velkou dávkou denního světla. Ohromeni tak budete již při vstupu do restaurace, natož pak při pohledu do menu nebo prvním soustu či doušku vína. Chutě zdejší kuchyně jsou opravdu vybrané a vyladěné do posledního detailu. Z pokrmů čiší barvy, čerstvost a asijský vibe.


Nejen o konceptu bistra jsme si povídali s jeho šéfkuchařem Zdeňkem Křížkem a manažerem Janem Číhalem.Jaký je příběh vaší restaurace?


Prvotní myšlenka vzešla z mateřské sítě hotelů Orea Hotels and Resorts, která měla za cíl vytvořit prémiový gastro koncept, na který bychom byli jak my dva, tak naši majitelé pyšní.

Již od počátku jsme usilovali o ucelený koncept, který bude stát na mezinárodní kuchyni se silným vlivem Asie, který se mimo jiné otiskl i do interiéru naší restaurace, včetně špetky české chuti. Výsledkem je tak pestrý gastro koncept, který dbá na 100% kvalitu a prezentace.Zdeňku, můžete nám představit vaši dráhu šéfkuchaře?


Svou kuchařskou kariéru jsem započal v hotelu Jalta, kde jsem se také poprvé setkal s asijskou a japonskou kuchyní, do které jsem se díky teppanyaki (speciálnímu japonskému stolu s grilovací deskou pro úpravu jídel před zraky hostů) zamiloval. Po čtyřech letech jsem odešel do hotelu Boscolo, v jehož kuchyni jsem strávil tři roky. V roce 2006 jsem zahájil svou dráhu pod křídly hotelu Mandarin Oriental Prague, kde jsem strávil jedenáct let, během kterých jsem zastával pozici jako executive sous chef a executive chef. Drahocenné zkušenosti jsem získal také působením v londýnských restauracích Bar Boulud a Heston Blumenthal, ale také v hotelích v Číně, Malajsii, Japonsku a Thajsku. Od roku 2017 působím jako Executive Culinary Chef pro celý hotelový řetězec OREA Hotel and Resorts pod nějž spadá i Sensa Fine Food Bistro.
Jaká kritéria jsou stěžejní pro výběr obsluhy?


Klíčovým kritériem je emoční inteligence a celkový prozákaznický servis. Chtít se postarat a udělat hosta co možná nejspokojenějším. To jsou vlastnosti, které v žebříčku našich hodnot stojí výše, než-li technická znalost řemesla. Na technice lze v průběhu času pracovat a zdokonalovat se. Například prostřednictvím řady školení, které pravidelně realizujeme.


Jaké suroviny jsou pro vaši restauraci typické?


Kvalitní a čerstvá zelenina, ryby a maso. Maximum surovin se snažíme získat z lokálních zdrojů. Naši zeleninu a sladkovodní ryby odebíráme z aquaponické farmy. Některé suroviny jsou však záležitostí dovozu, jako je tomu u mořských plodů a argentinské hovězí svíčkové.


Jaká surovina ve vaší kuchyni nejvíce mizí?


Jelikož menu máme sezónní a hlavně u dražších surovin se snažíme o maximální využití a takřka nulový odpad, čísla se nám mění. Například argentinské hovězí svíčkové průměrně spotřebujeme 50 kg za měsíc, stejně tak i zeleného chřestu.


Jaký pokrm je nejprodávanější?


Za necelý rok fungování se o první příčky dělí naše grilovaná chobotnice, pražma královská se žlutým mango kari či naše dim sum gyozy.


Jaký je signature dish vaší restaurace?


Signature pokrmů máme hned několik. Dokonce tvoří samotnou sekci v našem jídelním lístku - Signatures Sensa. Patří mezi ně již zmiňovaná chobotnice nebo pražma, ale také Indonéský salát, smažené jarní závitky nebo Hovězí Tataki.


Do jaké míry se zabýváte zdravým stravováním?


Pro mě, jako pro šéfkuchaře je zdravé stravování alfou a omegou. Již delší čas se zabývám variabilitou jednotlivých pokrmů (flexiteriánství). Každý pokrm musí být čerstvý, plný vitamínu a gradovat svou chutí.


Jaká je průměrná útrata vašich hostů?


Průměrná útrata se pohybuje kolem 950 Kč na osobu. Na konečný účet má ovšem vliv i volba vinného doprovodu nebo jiného alkoholického nápoje. Naopak v případě obědového menu je útrata našich hostů nižší.


Jaké jsou vaše nejbližší plány?


Nezadržitelně se blížíme ke spuštění podzimního menu, které hostům nabídneme již od října. Plánujeme také rozšířit stálou snídaňovou nabídku a zařadit víkendové brunche, což sebou přináší i změnu otevírací doby. Nově by tak k nám hosté mohli zavítat i v neděli.
57 views